Správa státních hmotných rezerv vydala během povodní zásoby v hodnotě zhruba 0,5 mld. korun. Nyní se část těchto zásob začíná vracet.
„Nejdříve se nám vrátily zásoby, které jsme vydali jednotkám IZS na zvládnutí povodní. Bylo to například 150 protipovodňových stěn nebo desítky čerpadel,“ upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.
Krátce po povodni musely obce nejprve obnovit dodávky elektřiny a pitné vody. I tady jim pomohla technika z českých rezerv. Ale i tu už obce pomalu vracejí. Z celkem 50 cisteren na pitnou vodu už je většina zpátky ve skladech. A z 80 elektrocentrál bylo vráceno 62 kusů. V terénu zůstala hlavně technika, kterou obce využívají při odstraňování škod po povodni.
„Jedná se například o 2000 vysoušečů, které jsme vydali z našich skladů a pak také 1613 vysoušečů a topidel, které jsme přijali jako humanitární pomoc od okolních států a okamžitě jsme je poslali do postižených oblastí. Na této pomoci se podílelo Slovinsko, Belgie, Německo, Chorvatsko, ale také Rakousko a Švédsko,“ doplnil předseda SSHR Švagr.
A další zásoby ze skladů Správy státních hmotných rezerv pomáhají zajistit v oblastech postižených povodní také dopravu. A to za úzké spolupráce s Ministerstvem dopravy a s Armádou ČR, především s jejich ženisty.
„Zatím jsme předali obcím 20 provizorních mostů o celkové délce 420 metrů. Tři mosty postavila Armáda ČR v obci Vápenná, dva ve Valštejnu, Holčovicích, Velké Kraši, České Vsi a Nýznerově. Další pak stojí v obci Bělá pod Pradědem, Bravantice, Hošťálkovy, Lipová – lázně, Nové Heřmínovy, Žulová a Zátor. Dále se využily i lávky pro pěší o celkové délce 90 metrů. Pomáhají například v obcích Zátor, Česká Ves a Široká Niva,“ doplnil předseda SSHR Pavel Švagr.
Obce je budou mít zapůjčené bezplatně na 3 roky. Pokud by do té doby nestihli původní mosty a lávky opravit, nebo postavit místo nich nové, tak se tento pronájem může ještě prodloužit.
Publikováno dne 21. 11. 2024