Správa státních hmotných rezerv připravila pro základní školy kampaň Najdi rezervy, pomocí které chce ukázat, co všechno máme v českých rezervách. Využívá k tomu krátká animované videa, která mají stopáž do jedné minuty, pracují s nadsázkou a zábavnou formou vysvětlují, jak se stát může o své obyvatele postarat během nejrůznějších krizí.

 

Během covidu jsme si uvědomili, že nestačí jen informovat veřejnost prostřednictvím médií, co právě vydáváme ze skladů, ale že bychom se měli také více zaměřit na vzdělávání, aby lidé věděli, co všechno v rezervách máme. A rozhodli jsme se začít u dětí,“ upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.

 

Podle předsedy českých rezerv je velmi důležité, aby veřejnost věděla, jak jsme připraven na extrémní sucho, povodně, nebo na přerušení dodávek ropy. Od kampaně Najdi rezervy si slibuje, že lepší informovanost sníží možnost, aby lidé během krize v panice vykoupili některé zásoby.

 

Po začátku války na Ukrajině vypukla podobná panika ve východní části Polska. Řidiči se báli, že dojde benzín a nafta. Během pár dní proto vykoupili pohonné hmoty na čerpacích stanicích. Záběry nekonečných front, které se objevily v médiích, pak vytvořily tak velkou poptávku, že místní distributoři nebyli schopni tyto čerpací stanice tak rychle zásobovat.

 

„Podobné situaci chceme předejít. Třeba v případě ropné bezpečnosti musí mít každá členská země EU zásoby zhruba na 3 měsíce fungování státu. A právě to je i jedno ze sdělení v naší kampani,“ doplnil předseda SSHR Pavel Švagr.

 

Animovaná videa najdete na oficiálním youtube kanálu Správy státních hmotných rezerv. Stačí kliknout na následující odkaz:

 

https://www.youtube.com/channel/UCD5srSRL81XlywvRVcIjfuA

 

Publikováno dne 8. 6. 2021