Ne nadarmo říkáme „kdo je připraven, není překvapen“. Proto jsme připravili seznam zásob, které vám v různých krizových situacích mohou pomoci.

NETEČE VODA

  • Může se stát, že se doma ocitnete bez přísunu pitné vody. V lepším případě jde o plánovanou odstávku vodovodu, v tom horším může být na vině třeba extrémní sucho. Nebo může být zdroj pitné vody nějakou havárií znečištěn. Proto je dobré mít v zásobě balenou pitnou vodu. Odborníci radí počítat přibližně se dvěma litry na osobu a den.

VÝPADKY V ZÁSOBOVÁNÍ

  • Bez jídla sice člověk chvíli vydrží, ale je dobré mít doma pro případ krize trvanlivé potraviny, jako jsou oříšky, sušené ovoce, konzervy, ale také rýži, těstoviny, mouku, cukr či sůl. A nesmíme zapomenout ani na oblíbenou a energeticky vydatnou čokoládu.

NEFUNGUJÍ PLATEBNÍ TERMINÁLY

  • V případě výpadku proudu můžete být rázem bez peněz. Bez elektřiny nejdou bankomaty, takže si z nich nevyberete peníze. A v obchodech nejdou ani platební terminály, takže kartou nezaplatíte. Proto je dobré mít doma pro každý případ alespoň nějakou hotovost.

VÝPADEK DODÁVEK LÉKŮ

  • V krizi může nastat i situace, že v lékárně chybí některé druhy léků. Proto je dobré mít v zásobě léky například proti bolesti, průjmu, bolesti žaludku, na alergii, kapky do očí a do nosu. Zapomínat byste neměli ani na léky, které běžně užíváte.

NEJDE ELEKTŘINA

  • V případě tzv. blackoutu si doma jen tak nerozsvítíte. Ve dne to tolik nevadí, ale v noci je to už horší. Proto je dobré mít po ruce baterku, svíčky, sirky nebo zapalovač.