Bilance za rok 2023

Jak moc je voda důležitá, si lidé často uvědomí až ve chvíli, kdy jim doma přestane téct z kohoutku. Pokud bychom rychle nepomohli, jen v loňském roce by zůstaly bez vody desítky lidí. Kontejnerová cisterna pomohla vyřešit zásobování vodou z důvodu sucha v Jesenici ve Středočeském kraji, autocisterna zabezpečila dodávky vody během opravy zhrouceného vrtu ve Věžnici a v Rudě nad Moravou byla nasazena kontejnerová cisterna z důvodu realizace napojení nových vrtů do vodojemu.

Za poslední dva roky byly autocisterny, kontejnery či elektrocentrály poskytnuty celkem ve 4 obcích a městech, kde pomáhaly zajistit zásobování pitnou vodou v souvislosti se suchem. Ukazuje se, že extrémní sucho je stále problém. Zatímco dříve vysychaly v obcích hlavně studny, nyní už vysychají i vrty, které napájejí místní vodovody.

Další pomoc

I letos jsme připraveni obcím poskytnout pomoc a zajistit zásobování obyvatel pitnou vodou. Vedle cisteren máme v českých rezervách také autocisterny, kontejnery na pitnou vodu a úpravny pitné vody. Celkem jde o stovky kusů techniky. Sklady máme po celé republice, takže můžeme pomoci velmi rychle.

Jak to funguje?

Starosta obce se na nás obrátí s žádostí o pomoc.  Podepíšeme s ním nájemní smlouvu a poté jsme schopni v řádu několika hodin přivézt potřebnou techniku přímo na místo. Některým obcím stačí autocisterna a zavážejí s ní vodojem, takže lidem teče voda doma z kohoutku. V jiných obcích zase upřednostní klasický způsob. Půjčí si cisterny, rozmístí je po vesnici a lidé si k nim chodí načerpat vodu.

Ještě krátké doplnění. Pokud není v republice nebo v kraji vyhlášen krizový stav, nemůžeme půjčit techniku bezplatně. Pronájem cisterny vyjde měsíčně na 3 až 5 tisíc korun. To záleží na velikosti cisterny.