V roce 2024 sehrála Správa státních hmotných rezerv (SSHR) klíčovou roli při poskytování humanitární pomoci jak v České republice, tak v zahraničí. Během zářijových povodní, které zasáhly zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj, SSHR vydala techniku a zásoby v hodnotě přibližně 0,5 miliardy korun. Mezi poskytnutými prostředky bylo přes 150 protipovodňových stěn, 500 lehátek, čerpadla a elektrocentrály. Například do Vrchlabí byly dodány protipovodňové stěny a další technika.
V rámci mezinárodní pomoci SSHR v únoru 2024 poskytla Ukrajině těžké mostní soupravy o délce 36 metrů, které byly nezbytné pro obnovu infrastruktury zničené konfliktem.
SSHR také pokračovala ve spolupráci s Českou federací potravinových bank. V roce 2024 předala potravinovým bankám 3 miliony kusů dámských hygienických vložek, čímž přispěla k řešení menstruační chudoby v České republice.
Tyto aktivity podtrhují význam a připravenost SSHR efektivně reagovat na krizové situace a poskytovat nezbytnou pomoc tam, kde je to nejvíce potřeba
Jak to funguje?
Ministerstvo zahraničních věcí sestaví roční plán zahraniční rozvojové spolupráce, který schválí vláda ČR. Země, která potřebuje humanitární pomoc, se potom obrátí s mezinárodní žádostí na EU, nebo přímo na Českou republiku. My jsme pak povinni podle požadavku Ministerstva zahraničních věcí vytvářet zásoby v našich skladech pro humanitární pomoc do zahraničí. Takto vytvořené státní hmotné rezervy zařadíme do kategorie pohotovostních zásob. Pokud pak přijde požadavek ze strany Ministerstva zahraničních věcí, SSHR vydá tuto humanitární pomoc žádající zemi. V minulosti jsme takto poslali provizorní most do Středoafrické republiky, deky a izotermické fólie do uprchlického tábora v Makedonii a ochranné obleky a brýle do zemí západní Afriky, když tam řádila epidemie eboly.