Pro takové případy, jako byla pandemie Covid-19, máme zásoby ochranných pomůcek až na dva měsíce. Pokud by byl v České republice vyhlášen nouzový stav, tak bychom tyto zásoby podle rozhodnutí vlády uvolnili.
Každé ministerstvo nám dodalo čísla, kolik máme mít pro ně ochranných pomůcek. To znamená, že Ministerstvo vnitra má u nás ve skladech zásoby pro hasiče a policii, Ministerstvo zdravotnictví má u nás zásoby pro zdravotníky a Ministerstvo průmyslu a obchodu zase zásoby pro kritickou infrastrukturu, jako jsou například pracovníci v elektrárnách.
Tyto zásoby bychom podle rozhodnutí vlády také distribuovali.
Ve skladech máme například roušky, respirátory třídy FFP2 a FFP3, filtry do polomasek třídy FFP3, zdravotnické rukavice, ochranné štíty a brýle, výtěrové sety, rychlotesty, ochranné obleky, zdravotnické čepice a návleky na obuv.
Během roku 2021 vydala Správa státních hmotných rezerv ze svých zásob pro boj s pandemií více než 56,5 milionu ochranných zdravotnických pomůcek v celkové hodnotě téměř 1,5 miliardy korun.
V době, kdy druhá vlna pandemie vrcholila a nemocnice se plnily pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19, pomohla Správa státních hmotných rezerv navýšit jejich kapacitu. Do nemocnic po celé republice rozvezla téměř 1300 lůžek. Konkrétně 664 ks zdravotních lůžek standardní péče a 177 ks zdravotních lůžek intenzivní péče mají nemocnice stále zapůjčené.
„Jsem rád, že na základě usnesení vlády ze dne 14. 2. 2021 mohou nejen lůžka, ale také třeba plicní ventilátory, v nemocnicích dál sloužit, a to i po skončení nouzového stavu.“ dodal předseda SSHR Pavel Švagr.
Vedle toho ale byla velká poptávka po přístrojích na podporu dýchání. SSHR proto do nemocnic poslala téměř 2 tisíce ks plicních ventilátorů a přístrojů na podporu dýchání (HFNO) v hodnotě přes 350 milionů korun.
„Nouzové zásoby pomáhaly tam, kde to bylo potřeba. Mimo jiné také dětem v Klokáncích, v domovech pro seniory i sociálně slabým lidem. Celkem jsme pro jejich potřeby uvolnili více než 3 miliony ks respirátorů třídy FFP2 a téměř 9 milionů ks roušek,“ upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.
Další pomoc mířila do školství.
„V rámci druhé vlny pandemie jsme nakoupili přes 15 milionů antigenních testů pro Ministerstvo školství, aby se děti mohly vrátit do škol,“ upřesnil Švagr.