Vláda schválila jmenování Pavla Švagra do funkce předsedy Správy státních hmotných rezerv. Stejnou funkci už vykonával od roku 2014. Během té doby se rezervy osvědčily hned v několika krizích.
Vypořádaly se například s výpadkem dodávek ropy ropovodem Družba v roce 2019. Tehdy se do ropovodu dostala kontaminovaná ropa a měsíc byl mimo provoz. Ale řidiči ani průmysl to nepoznali, protože Správa státních hmotných rezerv uvolnila nouzové zásoby.
Během covidu zas rezervy zásobovaly nemocnice ochrannými pomůckami. Díky dodávce nových zdravotnických lůžek si pak nemocnice mohly rozšířit svou kapacitu a postarat se o víc pacientů. České rezervy v té době také zajistily nákup antigenních testů pro školy a státní úřady.
A od začátku války na Ukrajině jsou rezervy zapojeny do humanitární pomoci, která zahrnuje zdravotnické pomůcky, trvanlivé potraviny, elektrocentrály nebo provizorní mosty.
„I další období bude pro mě velkou manažerskou výzvou, protože před Správou je celá řada úkolů. Například je potřeba vyřešit záměnu ruské ropy, kterou máme v nouzových zásobách, za jiný druh dlouhodobě skladovatelné a taky ale zpracovatelné ropy v našich rafinériích,“ upřesnil předseda SSHR Pavel Švagr.
Vedle toho by také chtěl přijít s novým zákonem o Správě státních hmotných rezerv, a to v souvislosti s připravovanou novu krizovou legislativou. A změny se podle předsedy Švagra dotknou i samotného úřadu. Například v digitalizaci a v procesním řízení s cílem snížit administrativu a zvýšit flexibilitu českých rezerv.
„Státní hmotné rezervy by si také zasloužily moderní skladové kapacity odpovídající požadavkům a logistice 21. století. K tomu všemu také potřebujete mít zapálený a dobře motivovaný kolektiv spolupracovníků. Bohužel, v současné době řada kvalitních úředníků i pracovníků z našich skladů odchází buď do důchodu, nebo hledají pracovní příležitosti s vyšším platem v privátu. Takže i tuto oblast bude potřeba řešit,“ doplnil předseda SSHR Švagr.
Správa státních hmotných rezerv je ústředním orgánem státní správy, který pořizuje a skladuje nouzové zásoby pro nejrůznější krize. Od ropy a ropných produktů, přes zásoby potravin, ochranné pomůcky na pandemii, cisterny na vodu pro případ extrémního sucha nebo techniky na povodně.
Publikováno dne 16. 11. 2023